Lgbt arkadaşlık

Lgbt, arkadaşlık siteleri, internet ve teknoloji kategorilerinde İçerikler paylaşan bir blog.

10 Eylül 2019 Salı

IFTTT ile tersine mühendislik? Sosyal medyayı otomatikleştirmek?

IFTTT: IF THIS THEN THAT


EĞER BU OLURSA ŞU OLSUN ANLAMINA GELEN IFTTT NEDİR?

Herhalde bunu tercüme eden ilk kişi ben değilimdir :) Zaten tercümesi, sadece küçük bir ön fikir vermek içindi. IFTTT aslında sosyal akıllı ev sistemleri veya akıllı işletim sistemlerini bir kaç basit tarif ile robotize eden bir ara hizmet. Bir örnek vereyim ve keşke vereceğim örneği bir gün yaşayabileyim :) Basitçe şöyle birşey: Sisteme diyorsunuz ki

Ben eve yaklaşırken klima evi ısıtsın, veya kombi yansın veya ışıklar açılsın veya söz konusu istediğiniz hizmet neyse o olsun! E tabi bu istekleri yerine getirecek akıllı cihazlarınızın olması gerekiyor. E zaten ne kaldı ki 10 tıla neredeyse tüm evler basit aparatlarla akıllı evlere dönüşebilecek. Pazar bu her şey olabilir.. Mesala milyon dolarlık baştan aşağı akıllı evi olmayanlar için, belki akıllı kapı yapılabilir... kim bilir.! E muhtemelen bu kapılarda şu aşamada biraz pahalı olabilir :) aynı akıllı ev güneşlik sistemleri gibi bişi aslında, abartacak bir şey yok... sadece alışkanlık meselesi.

İşte yukarıda bahsettiğim bazı görevleri yerine getirebilecek akıllı cihazlara sahip olan herkes için işlevsel bir uygulama.

Sosyal medya hesaplarını gümletin

Güöletmek mi ? Evet kısmen.. Başlık çekici olsun diye yazdım aslında ama yine de okumaya devam edin... Yukarıda akılllı cihaz ve sistemler dedik ama bir çoğumuzun akıllı bir cep telefonu olduğunu göz önünde bulundurursak ve popülerlik istiyorsak örneğin instagramda fenomen olmaksa ilgini çeken. ve içeriğine de güveniyorsan. Şöyle bir tarif var IFTTT servisinde.

Instagramda herhangi bir fotoğraf paylaştığımda bunu Facebook (duvarımda veya safamda) ve Pinterest sayfalarımda yayınla. Alttaki ekran görüntüsüne bakın. Dilerseniz görsele tıklayıp daha büyük inceleyebilirsiniz.
Sadece instagram değil, tüm sosyal medya kanallarınızı güçlendirmek kesinlikle olasılıklar dahilinde ve dilerseniz tersine mühendislikler bile yapmanız mümkün. Örneğin basit bir Wordpress blogunuz varsa orayı sürekli içerik paylaşan bir web sitesine dönüştürmeniz an meselesidir. E tabi bu biraz karmaşık ve çok az yarar sağlayan bir tersine mühendislik ile mümkün. Yani instagram'da paylaştıklarımı wordpress de otomatik olarak paylaş veya Twitter fotoğraflarımı veya Pinterest yayınlarımı ve diğerlerini Wordpresste otomatik olrak paylaşılmak üzere robotize bir sistem kurmak mümkün.

E tabi öncelikle bütün bu hesaplarınızı IFTTT  hesabınıza eklemiş olmanız gerekiyor. Alttaki resimdeki tarifler diğer onlarca tariflerden sadece bir kaçı. Tarifler ve site tamamen İngilizce bilginiz olsun. Ana yazıda bir çok ayrtıya değindim. Gitmek için alttaki yazı tarihine veya diğer etiketlere tıklayabilirsin


IFTTT Nedir? Sosyal medya ve akıllı ev aletleri otomasyonu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder